V društvu Morigenos smo v četrtek, 19. 1., v Prulček baru v Ljubljani organizirali že 5. Noč delfinov, na kateri smo predstavili delo društva v preteklem letu in se zahvalili vsem, ki nas pri tem podpirajo.
Zadnji izziv v letu 2016 je bila priprava nove spletne strani, ki bo kmalu pripravljena za objavo. Kot je povedala Polona Kotnjek, podpredsednica društva, je stara spletna stran dolgo dobro služila, a vsekakor je bil čas za osvežitev. Nova spletna stran bo sodobnega videza in uporabniku še bolj prijazna, dostopna pa bo na
www.morigenos.org in
www.delfini.si.
V društvu Morigenos ne le opozarjamo na probleme, s katerimi se sooča morje in njegovi prebivalci, temveč aktivno pristopamo k reševanju. Že nekaj let je vse bolj pereča problematika morskih odpadkov, ki ji v društvu posvečamo vse več pozornosti. Poleg projektov, ki jih snujemo na tem področju, se redno udeležujemo tudi čistilnih akcij, med katerimi je zagotovo najbolj znana Čista obala. Uroš Robič (Inštitut za vode Republike Slovenije), organizator te akcije, se je društvu zahvalil za vsakoletno udeležbo ter izpostavil, da so se prva poročila o onesnaženju morja s plastiko pojavila že po letu 1960, danes pa je le-ta postala globalen problem, katerega reševanje bo dolgotrajno.
Na problem plastičnih odpadkov v morju opozarja tudi razstava Končna postaja: morje?, ki bo še do aprila na ogled v Muzeju arhitekture in oblikovanja. Društvo Morigenos bo v okviru spremljevalnega programa sodelovalo s predavanjem in ustvarjalno delavnico za otroke, kjer bo v ospredju vpliv morskih odpadkov na morske sesalce. Špela Šubic, kustosinja razstave, je izpostavila še pomen sodelovanja različnih institucij pri tovrstnih temah ter društvo povabila k udeležbi na tematskem simpoziju v marcu 2017.
V društvu Morigenos verjamemo v pomembnost povezovanja nevladnih organizacij ter izmenjave znanj in izkušenj. Društvo je tako del mreže Plan B za Slovenijo, ki si med drugim prizadeva za krepitev glasu nevladnih organizacij, vzpostavljanje sistemskega dialoga z oblastmi ter reševanje ključnih okoljskih problemov. Gaja Brecelj, direktorica Umanotere, ki koordinira Mrežo Plan B, je povedala, da trenutno stanje na področju okoljskih NVO ni najboljše, predvsem z vidika financiranja, in tudi novi zakon ne prinaša tistih rešitev, za katere smo si prizadevali. »Vendar pa nas to ne bo ustavilo pri našem delu«, je še poudarila Brecljeva.
Tilen Genov, predsednik društva, je v svojem predavanju orisal pot društva od prvih začetkov v letu 2001 do danes ter izpostavil glavne dosežke znanstveno-raziskovalnega dela, s katerimi smo kakovostno doprinesli k poznavanju našega morskega okolja.
Na Noči delfinov smo predstavili še dvojezično mobilno aplikacijo Varuh morij, pridobitev naziva nevladna organizacija s potencialom v okviru ISKRE - Stičišča NVO Istre in Krasa ter bilten slovenskih terenskih biologov in ljubiteljev narave Trdoživ, ki ga brezplačno prejemajo člani društva.
Foto: Gregor Kervina